Necelých 70 kilometrů východně od Prahy leží jedno z nejkrásnějších historických měst České republiky – Kutná Hora. Toto středověké město, kdysi druhé nejvýznamnější v českém království hned po Praze, vděčí za svou slávu a bohatství těžbě stříbra. Dnes je Kutná Hora, zapsaná na Seznamu světového dědictví UNESCO, oblíbeným turistickým cílem, který návštěvníkům nabízí unikátní pohled do české historie a kultury.
Stříbrná historie
Historie Kutné Hory je neodmyslitelně spjata s těžbou stříbra. První písemná zmínka o sídlišti pochází z roku 1276, kdy zde byl založen cisterciácký klášter v Sedlci. Skutečný rozmach však město zažilo ve 13. století po objevení bohatých ložisek stříbrné rudy. Název města údajně pochází od mnišských kutny (hábitů), nebo od kutání (dolování) stříbra.
Ve 14. století se Kutná Hora stala druhým nejvýznamnějším městem českého království. V roce 1300 byl vydán horní zákoník "Ius regale montanorum" (Královské právo horníků), který upravoval těžbu, zpracování rudy a ražbu mincí. V téže době byla v Kutné Hoře založena královská mincovna Vlašský dvůr, kde se razily pražské groše – měna, která se stala jednou z nejdůležitějších ve střední Evropě.
Období největší prosperity Kutné Hory spadá do vlády Václava II. a poté Karla IV. Během husitských válek město zůstalo věrné katolické straně, což způsobilo jeho dočasný úpadek. K opětovnému rozkvětu došlo za vlády Jagellonců, kdy byla zahájena stavba chrámu sv. Barbory a dalších významných budov. V 16. století však začaly být stříbrné doly postupně vyčerpány a město začalo ztrácet na významu. Definitivní konec slavné éry přišel během třicetileté války, kdy byla část města zpustošena švédskými vojsky.
Chrám svaté Barbory
Nejpůsobivější památkou Kutné Hory je bezesporu chrám svaté Barbory – vrcholné dílo pozdně gotické architektury a symbol bohatství a významu města. Svatá Barbora je patronkou horníků, což vysvětluje, proč byl tak monumentální chrám postaven právě v horním městě. Stavba byla zahájena v roce 1388 a kvůli husitským válkám, nedostatku financí a dalším překážkám trvala téměř 500 let. Chrám byl dokončen až v roce 1905.
Chrám sv. Barbory ohromuje návštěvníky svou monumentální trojlodní konstrukcí, působivými opěrnými oblouky a bohatou sochařskou výzdobou. Interiér chrámu je stejně působivý jako jeho vnější fasáda. Zachovaly se zde středověké nástěnné malby zobrazující každodenní život horníků a mincířů, nádherné gotické fresky a barokní oltáře. Unikátní je také pozdně gotická kruchta s trojrozměrným kamenným zábradlím, které připomíná krajku.
Před chrámem se nachází Jezuitská kolej, monumentální barokní stavba, která dnes slouží jako galerie moderního umění. Kolej a chrám spojuje tzv. Jezuitský most, který nabízí nádherný výhled na město.
Vlašský dvůr
Dalším významným památníkem středověké Kutné Hory je Vlašský dvůr – bývalá královská mincovna a dočasné sídlo českých králů. Název pochází od Vlachů (Italů), kteří sem byli přizváni jako experti na ražbu mincí. Nejstarší část budovy pochází z konce 13. století, kdy zde Václav II. založil centrální královskou mincovnu.
Ve Vlašském dvoře můžete navštívit královskou audienční síň, kde zasedal zemský sněm, kapli sv. Václava a Ladislava a především historickou mincovnu, kde se dozvíte, jak se v minulosti razily mince. V přízemí se dochovaly původní dílny, kde se stříbrná ruda zpracovávala na mince, a tzv. šmitna, kde se z kovových plátů razily pražské groše.
Součástí areálu je také Muzeum kutnohorských pověstí, které návštěvníkům představuje nejznámější legendy spjaté s městem, jako je pověst o Ruthardovském pokladu, o zkamenělém mnichovi nebo o kutnohorských havranech.
Kamenný dům
Kamenný dům je jedním z nejkrásnějších měšťanských domů v Kutné Hoře. Tato pozdně gotická stavba z konce 15. století se vyznačuje bohatě zdobeným kamenným průčelím, které je ozdobeno reliéfy s biblickými a světskými výjevy. V současné době v domě sídlí pobočka Českého muzea stříbra, která představuje kulturu a umění královského města v období pozdního středověku a renesance.
České muzeum stříbra a středověký důl
Pro pochopení historického významu Kutné Hory je nezbytná návštěva Českého muzea stříbra, které sídlí v Hrádku – původně gotickém městském hradu z 13. století. Muzeum poskytuje vhled do historie těžby stříbra a mincovnictví, které město proslavily. Nejzajímavější částí prohlídky je návštěva středověkého stříbrného dolu, kde se můžete projít původními důlními chodbami v hloubce 35 metrů pod zemí a na vlastní kůži zažít, v jakých podmínkách středověcí horníci pracovali.
Sedlecká kostnice
Jednou z nejnavštěvovanějších a zároveň nejpozoruhodnějších památek Kutné Hory je Sedlecká kostnice – kaple Všech svatých, která se nachází na okraji města. Tato malá gotická kaple je vyzdobena lidskými kostmi, které pocházejí z rušených hrobů hřbitova po morových epidemiích a husitských válkách.
V roce 1870 byl řezbář František Rint pověřen, aby kosti uspořádal, a on z nich vytvořil skutečná umělecká díla. Nejpůsobivějším prvkem je lustr v centrální části kaple, který obsahuje alespoň jeden kus z každé kosti lidského těla. Dalšími pozoruhodnými díly jsou erb rodu Schwarzenbergů, Rintův podpis vytvořený z kostí a pyramidy z lebek v rozích kaple. Celkem bylo pro výzdobu kostnice použito kosti přibližně 40 000 lidí.
Přestože se může zdát tato památka morbidní, jejím hlavním účelem bylo připomenout pomíjivost lidského života a rovnost všech před smrtí. Dnes je Sedlecká kostnice jednou z nejpopulárnějších turistických atrakcí v České republice.
Katedrála Nanebevzetí Panny Marie a sv. Jana Křtitele
V bezprostřední blízkosti Sedlecké kostnice se nachází bývalý cisterciácký klášter se skutečným architektonickým skvostem – katedrálou Nanebevzetí Panny Marie a sv. Jana Křtitele. Tato impozantní stavba, která je nejstarší katedrálou v České republice, byla vystavěna ve 13. století a na počátku 18. století přestavěna ve stylu barokní gotiky podle plánů slavného architekta Jana Blažeje Santiniho-Aichela.
Santini dokázal mistrně kombinovat gotické a barokní prvky, což je patrné zejména na fasádě katedrály a jejích pěti lodích. Interiér katedrály je neméně působivý – naleznete zde nádherné varhany, barokní oltáře a freskovou výzdobu od Santiniho současníků. Pozoruhodná je také boční kaple sv. Vincence se vzácnými ostatky světců.
Další zajímavá místa v Kutné Hoře
Kromě výše uvedených hlavních památek nabízí Kutná Hora řadu dalších zajímavých míst, která stojí za návštěvu:
- Kamenná kašna – pozdně gotická kašna z konce 15. století na Rejskově náměstí, která sloužila jako hlavní zdroj pitné vody pro město.
- Morový sloup – barokní morový sloup na Šultysově ulici, který byl postaven jako poděkování za konec morové epidemie v roce 1715.
- Kostel sv. Jakuba – gotický kostel s 86 metrů vysokou věží, která je nejvyšší věží ve městě.
- Městské muzeum – sídlí v tzv. Kamenném domě a nabízí expozice o historii a životě v Kutné Hoře.
- GASK (Galerie Středočeského kraje) – moderní galerie sídlící v budově bývalé jezuitské koleje, která představuje současné umění.
Kutná Hora dnes
Dnes je Kutná Hora živým městem, které si uchovává své historické dědictví a zároveň se rozvíjí jako kulturní a turistické centrum. Město je proslulé svými historickými festivaly, jako je Královské stříbření Kutné Hory, které připomíná slavnou historii města, nebo Operní týdny, které přivádějí do města milovníky klasické hudby.
Kutná Hora je také známá svou gastronomií a vínem. Oblast kolem Kutné Hory je jednou z nejstarších vinařských oblastí v České republice a místní restaurace často nabízejí tradiční česká jídla doplněná regionálními víny.
Závěr
Kutná Hora je fascinující město, které nabízí jedinečný pohled do české historie. Její středověké ulice, impozantní chrámy a unikátní kostnice vyprávějí příběh o vzestupu a pádu kdysi mocného královského města. Ať už jste milovníkem historie, architektury, nebo jen hledáte zajímavý výlet z Prahy, Kutná Hora vás určitě nezklame.
Pokud byste chtěli Kutnou Horu poznat skutečně do hloubky, doporučujeme vám využít služeb našich zkušených průvodců, kteří vám odhalí i méně známá zákoutí tohoto úžasného města a povědí vám fascinující příběhy, které se k nim vážou.