Karlovy Vary, nejslavnější české lázně, jsou známé po celém světě svými léčivými prameny, krásnou architekturou a lázeňskou atmosférou. Srdcem tohoto půvabného města jsou kolonády, které poskytují návštěvníkům nejen ochranu před nepříznivým počasím, ale také jedinečný architektonický zážitek. V tomto článku vás provedeme po karlovarských kolonádách a představíme vám léčivé prameny, které pod nimi vyvěrají.
Historie Karlových Varů
Podle legendy založil Karlovy Vary český král a římský císař Karel IV. v roce 1350, když během lovu objevil horký pramen. Léčivé účinky karlovarských pramenů byly brzy uznány a město se začalo rozvíjet jako lázeňské centrum. V 18. a 19. století zažily Karlovy Vary svůj zlatý věk, kdy je navštěvovali významní evropští panovníci, šlechta, umělci a vědci. Mezi slavnými návštěvníky byli například car Petr Veliký, skladatelé Ludwig van Beethoven a Fryderyk Chopin, básník Johann Wolfgang Goethe či fyzik Isaac Newton.
Mlýnská kolonáda
Nejpůsobivější ze všech karlovarských kolonád je bezesporu Mlýnská kolonáda. Tato monumentální novorenesanční stavba byla postavena v letech 1871-1881 podle návrhu architekta Josefa Zítka, autora Národního divadla v Praze. Kolonáda je 132 metrů dlouhá a zdobí ji 124 korintských sloupů. Na její střeše je umístěno 12 soch představujících měsíce v roce.
Pod Mlýnskou kolonádou vyvěrá pět pramenů:
- Mlýnský pramen (54 °C) - jeden z nejstarších karlovarských pramenů, který byl původně využíván k pohonu mlýnů, odtud jeho název.
- Rusalčin pramen (60 °C) - pojmenovaný podle opery Rusalka od Antonína Dvořáka.
- Pramen knížete Václava I a II (65 °C) - pojmenovaný na počest českého knížete a světce.
- Libušin pramen (62 °C) - pojmenovaný podle legendární české kněžny Libuše.
Tržní kolonáda
Tržní kolonáda je dřevěná stavba ve švýcarském stylu postavená v roce 1883 podle návrhu vídeňských architektů Ferdinanda Fellnera a Hermanna Helmera. Přestože byla původně zamýšlena jako dočasná, stojí na svém místě již více než 130 let a stala se jedním ze symbolů Karlových Varů.
Pod Tržní kolonádou vyvěrají tři prameny:
- Tržní pramen (65 °C) - pojmenovaný podle tržiště, které se dříve nacházelo v této oblasti.
- Karla IV. pramen (64 °C) - pojmenovaný po zakladateli města.
- Zámecký dolní pramen (55 °C) - je považován za nejchutnější ze všech karlovarských pramenů.
Zámecká kolonáda
Zámecká kolonáda je nejmenší ze všech karlovarských kolonád. Byla postavena v roce 1912 v secesním stylu podle návrhu architekta Friedricha Ohmanna. Nachází se na místě bývalého Horního zámku, odtud její název.
Pod Zámeckou kolonádou vyvěrá jediný pramen:
- Zámecký horní pramen (68 °C) - je jedním z nejteplejších karlovarských pramenů.
Vřídelní kolonáda
Vřídelní kolonáda chrání nejznámější a nejvydatnější karlovarský pramen - Vřídlo. Současná budova pochází z let 1969-1975 a je postavena v brutalistním stylu, který výrazně kontrastuje s historickou architekturou zbytku města. V současné době se plánuje její nahrazení novější a citlivější stavbou.
Pod Vřídelní kolonádou vyvěrá jediný, ale velmi významný pramen:
- Vřídlo (73 °C) - je nejmohutnějším a nejteplejším karlovarským pramenem. Vyvěrá pod tlakem z hloubky přibližně 2000 metrů a dosahuje výšky až 12 metrů. Za minutu vytryskne až 2000 litrů vody. Vřídlo je také jediným karlovarským pramenem, jehož voda se používá k výrobě léčivé Karlovarské vřídelní soli a oblíbených karlovarských oplatek.
Sadová kolonáda
Sadová kolonáda, postavená v roce 1881, je nejstarší dochovanou karlovarskou kolonádou. Je tvořena třemi samostatnými pavilony spojených otevřenými chodbami a nachází se v lázeňském parku Dvořákovy sady.
Pod Sadovou kolonádou vyvěrá:
- Sadový pramen (41 °C) - je jedním z nejméně mineralizovaných karlovarských pramenů.
Alois Klein a jeho porcelánové pohárky
S pitnou kúrou v Karlových Varech je neodmyslitelně spojen speciální pohárek s hubičkou, který umožňuje pohodlné pití horké minerální vody. Tyto pohárky, obvykle vyrobené z porcelánu, navrhl v roce 1838 karlovarský měšťan Alois Klein. Pohárky se staly symbolem lázeňství a dnes jsou oblíbeným suvenýrem z Karlových Varů.
Léčivé účinky karlovarských pramenů
Karlovarské prameny obsahují více než 40 minerálních látek a stopových prvků, především sodík, draslík, vápník, hořčík, železo, mangan, lithium a řadu dalších. Jsou doporučovány především při léčbě onemocnění trávicího traktu, metabolických poruch, cukrovky, dny, obezity a onemocnění pohybového aparátu.
Pitná kúra probíhá tak, že pacient pije teplou minerální vodu z určených pramenů v předepsaném množství a časových intervalech. Obvykle začíná u pramenů s nižší mineralizací a postupně přechází k těm silnějším. Důležitou součástí léčby je také procházka mezi jednotlivými prameny, která podporuje pohybovou aktivitu a pomáhá lepšímu vstřebávání minerálů.
Kulturní a společenský život
Karlovy Vary nejsou jen místem léčby, ale také významným kulturním a společenským centrem. Každoročně se zde koná několik významných akcí, z nichž nejznámější je Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary, jeden z nejstarších a nejprestižnějších filmových festivalů v Evropě.
Město také nabízí bohatý kulturní program v Městském divadle, Karlovarském symfonickém orchestru a mnoha galeriích a muzeích. Milovníci architektuky mohou obdivovat secesní, novorenesanční a neobarokní budovy, které dodávají Karlovým Varům jejich jedinečný charakter.
Závěr
Karlovy Vary jsou jedinečným místem, kde se snoubí léčivá síla přírodních pramenů s bohatou historií, krásnou architekturou a živým kulturním životem. Procházka po kolonádách a ochutnávka léčivých pramenů je zážitkem, který by si žádný návštěvník České republiky neměl nechat ujít.
Pokud byste chtěli Karlovy Vary poznat skutečně do hloubky, doporučujeme vám využít služeb našich zkušených průvodců, kteří vám odhalí i méně známá zákoutí tohoto úžasného města a povědí vám fascinující příběhy, které se k nim vážou.